Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Haberler
Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım düşüncesiyle yada hayalinizdeki kendi evinizi yapmak için alın, arsa almak düşündüğünüzden daha zor bir hamle. Aslında arsa alımını zorlaştıran en büyük nedenlerden en önemlisi, arsa alırken dikkat etmeniz gereken bilgileri bilmemenizden kaynaklanıyor. Günümüzde birçok insan, yeterli araştırmayı yapmadığı için arsa alımı sırasında ve sonrasında sorunlar yaşıyor.
Peki, arsa almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İlk önce satın alma amacımızı belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra aşağıda belirttiğimiz bir kaç maddeyi aklınızda tutmanız gerekiyor. İşte ozaman arsa alımı konusunda bütün süreç hem kolay hemde hızlı bir şekilde ilerleyebiliyor. 
Önce şuna karar verin “arsayı yatırım için mi yoksa ev mi inşa edeceğim?”. 

Yatırım Amaçlı Alacaksanız...

Arsayı yatırım için alacağınızı düşünelim. Bu fikirle yola çıktığınızı düşünelim, yatırım yapacağınız arsanın en kısa zamanda kar sağlamasını beklersiniz. Yatırım yaptığınız arsadan kar elde ederken arsanın hangi şehirde ve ilçede yer aldığı, m2'si, yerleşim yerine uzaklığı gibi faktörler ön plana çıkıyor. Yüksek yatırım getirisi elde etmek istiyorsanız, yoğunluğu yüksek olan yerlerden alım yapmalısınız. Ayrıca yol kenarları ve yol geçme olasılığı olan bölgeler de doğru bir yatırımdır. Uzun vadeli getiri düşünüyorsanız, gelecekte bölgede yapılacak projeleri düşünebilirsiniz.

 

Bina Yapmayı Düşünüyorsanız...

Fikriniz yatırım değil de ev yapmak. Şunu unutmamalısınız; her arsada imar izni yoktur. Yani satın alacağınız arsada ( İmar izni ) ev yapma izni mutlaka olmalı. Aldığınız arsada ev yapmaya izin var ise resmi kurumlardangerekli izinleri aldığınız takdirde evinizi inşaa edebilirsiniz.  Eğer aldığınız 
Eğer imar izni  ( Ev Yapma İzni ) yok ise süreç biraz zorlayıcı olabilir. İmar izni, arsa alındıktan sonra ilgili belediyelere başvurularak çıkarılabilir. Yanlız şunu bilmelisiniz ki her arsa imara uygun değildir. Bu sebeple arsayı almadan önce ev yapılıp yapılamayacağınızı sorgulatmanız gerekmektedir. 

Acaba Arsa Nasıl Bir Toprak Üzerinde ?

Alacağınız arsa üzerine ev inşa etmeyi düşünüyorsanız, bu noktada devreye toprağın jeolojik özellikleri geliyor. Alacağınız arazi deprem bölgesinde mi? Ya da bölgede sık sık sel veya taşkın yaşanıyor mu? Arazi dere yatağında mı? Bina inşa etme amacıyla arsa alıyorsanız tüm bu sorunların cevabını araştırmalısınız. Bu sorular inşaat yapmanızı engellemese bile inşaat maliyetini artırabilir.

Alacağınız Arsanın Tapusu Var Mı?

Önemli noktalardan bir diğeri ise size arsayı satacak kişide tapunun olup olmaması. Türkiye’de tapusuz satışlardan dolayı sayısız dava işlem görmektedir. Bazı satıcılar, tapusuz satış yapmakta. Fakat bu tür bir satış sonrasında alıcı, satıcı tarafından dolandırılabilir. Ya da satıcının söylediği arsa yeriyle tapuda gösterilen yer birbirinden farklı olabilir.
Noterden satış işlemi gerçekleştirildikten sonra alıcının bu tür bir durumda parasını alması için dava sürecini başlatması gerekir. Keyifli bir yatırım sürecinin keyifsiz bir dava sürecine dönüşmemesi için satış işleminden önce satıcıdan arsanın tapusunu isteyin.

Arsa Hisseli Mi Yoksa Tek Bir Kişiye Mi Ait?

Tapuyu gördükten sonra arsanın hisseli mi yoksa tek bir kişiye mi ait olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Eğer tek bir kişiye aitse, herhangi bir sorun olmadan satın alabilirsiniz. Eğer alacağınız arsa hisseliyse bu noktada ne kadar hisseyi satın alacağınıza dikkat etmeniz gerekir. Hisseli tapu satışı ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.

Fiyatı Uygun Mu?

Arsa alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan sonra karar aşamasına geçebilirsiniz. Fakat karar vermeden önce kendinize son bir soru daha sorun. Arsanın fiyatı uygun mu? Bazen satıcılar, spekülatif olaylar yaratarak arsanın fiyatını yükseltmeye çalışır. Ederinden fazla ödeme yapmamak adına bölgede diğer arsa fiyatlarını araştırın. Gerekli durumlarda uzmanlardan yardım alın ve en uygun fiyata en çok getiri sağlayabileceğiniz arsayı tercih edin.

 

Emlak Danışmanı Olmak İster Misiniz?

Kariyerinizi ve büyümenizi geliştirmenize yardımcı olacağız.
İnsan Kaynakları